Це відомий політичний та військовий діяч, Гетьман Війська Запорізького у вигнанні, автор документа під назвою «Правовий уклад та Конституції відносно прав і вольностей Війська Запорізького», який вважають першою Українською конституцією.
Починалася вона словами: «Україна по обидва боки Дніпра повинна бути вільною від чужого панування». Цей документ був договором між Гетьманом, старшиною та козаками, що йому підпорядковувалися. Він суттєво обмежував владу гетьмана, передбачав принцип поділу влади, самоврядування міст та антикорупційні заходи.
Уявіть, це понад 300 років тому!
Доля гетьмана-вигнанця пов’язана з Полтавою. Він був одружений з донькою полтавського полковника Павла Герцика Ганною. Займаючи посаду Генерального Писаря, був довіреною особою Гетьмана Івана Мазепи . Та після поразки українсько-шведських військ від Російської імперії у червні 1709 року в Полтавській битві змушений був податися до еміграції в місто Бендери.
У квітні 1710 року після смерті Мазепи козаки, які залишилися йому вірними, обрали Орлика гетьманом Війська Запорізького. Тоді ж прийняли «Конституцію Пилипа Орлика». До самої смерті у 1742 році Пилип Орлик дипломатичними засобами намагався поставити українську справу на міжнародний порядок денний.
Все своє життя він присвятив боротьбі за вільну від московського панування Україну.
«Жодні московські насильства не дають агресорам прав на Україну» — Пилип Орлик. Ці слова надактуальні сьогодні!
Вчимо свою історію! Шануймо своїх героїв! Віримо в ЗСУ!
Викладачка історії та суспільних дисциплін Ольга Єрмолаєва